Ön hány órát tölt naponta autóban ülve?

hány órát tölt autóban ülve

A kevés mozgás elhízáshoz vezethet

Az elmúlt évtizedekben az autók száma megsokszorozódott. Míg a 80-as években még alig lézengtek autók az utakon, ma már olyan méreteket ölt az autók száma, ami sokszor dugóhoz, az utak túltelítettségéhez vezet.

A legtöbb családnak van a tulajdonában legalább 1, de sokszor két autó is.

Sokan a munkahelyükre, iskolában vagy egyszerűen csak bevásárolni is autóval jutnak el.

Az autó túlzott igénybevétel azonban ellustuláshoz, elkényelmesedéshez vezet, aminek az egészségünk láthatja a kárát.

Ön mozog eleget?

A mindennapos sport, a mozgásos tevékenység fontos szerepet kellene, hogy kapjon az életünkbe. Nem mindenkinek van ideje vagy épp lehetősége valamilyen sportot űzni, de arra mindenkinek van lehetősége, hogy letegye az autót és gyalogosan vagy éppen kerékpárral közelítse meg a céljait.

Persze nem minden esetben lehet opció, de ha belegondol biztos vannak olyan helyzetek, amikor csak kényelmi szempontból dönt az autó mellett, valójában nincs szüksége.

Nem véletlen vannak az olyan kezdeményezések sem, amelyek egy napra száműzik az autókat egyes útszakaszokról és rendezvényekkel hívják fel a figyelmet arra, hogy nem csak autóval tudunk eljutni A-ból B-be.

Aki szeretne mélyebben elmerülni abban, hogy mennyi kalóriát is el lehet égetni, ha csak naponta fél-1 órát sétálunk ahelyett, hogy autóba ülnénk az talál számos erre vonatkozó kutatást. > az optimalizált cikk folytatódik

Akkumulátor töltő házilag

12V akkutöltő építése – autó akkumulátor töltő kapcsolási rajza – egyenirányító

Mint tudjuk, az emberi leleményesség végtelen, ha buherálásról van szó. Ha kell, építünk fatüzelésű gázgenerátoros autót akár, de persze egy vízmelegítőt szabályozó termosztát vagy világítást kikapcsoló időrelé összedobása sem képez megoldhatatlan feladatot annak, aki az iskolában be-betévedt a politechnika órára, van otthon egy ládányi kütyüalkatrésze és az ingerenciái között némi bütykölhetnék. A buhera mátrix egyik szép példája a házilag épített akkumulátor töltő.

Akkutöltő építés házilag

A kapcsolási rajzból látszik,  hogy ez a lehető legegyszerűbb, mondhatni minimalista konfiguráció, amely mentes minden finomítástól. Arra azonban tökéletesen megfelel, hogy jobb híján kisegítsen bennünket akkor, amikor nincs jobb mód egy leült akkumulátor feltöltésére. Nincsen hozzá gyári töltőnk (kölcsönkérte a barátunk és elfelejtette visszahozni), vasárnap lévén nem tudunk üzletbe vagy szervizbe menni sem.

Eegy ilyen a szerkentyű azonban percek alatt összedobható, ha akad hozzá megfelelő alkatrész – akár más készülékből gyorsan kiszerelhető. Mert nem kell ahhoz megszállott ezermesternek vagy lomgyűjtőnek lenni, hogy egy megfelelő trafó és két alkalmas dióda, néhány kapcsoló és csatlakozó akadjon a kamrában, garázsban, láda fiában.

Transzformátort, ha nem találunk a célnak megfelelőt, akár magunk is tekercselhetün, ha van az alább megadott paraméterek szerinti elegendő huzalunk és vasmagként alkalmazható lágyvas-darabunk. Pikk-pakk elkészülhet az AC DC töltőadapter.

Az alábbi séma alapján jól elkészített akku töltő – kapcsolási rajzát lásd alább – azért mégsem teljesen komfort nélküli buherálmány, megengedi például használójának azt a luxust, hogy minden átkapcsolás nélkül végezze akár 6 voltos, akár 12 voltos akkumulátorok töltését, mivel a feltöltési feszültség automatikusan áll be, természetesen a 6 voltos akkunál a töltőáram erőssége nagyobb lesz (majdnem kétszeres), mint a 12 voltos esetében.

Akkumulátor töltő kapcsolási rajz

> az optimalizált cikk folytatódik

Fertőtlenítés az autómosóban

Klórdioxid használata klór helyett

fertőtlenítés: ClO2

Felületek fertőtlenítése: ClO2

Környezetvédelmi okokból egyre több budapesti autómosó mellőzi a klóros víz használatát a belső terek fertőtlenítésekor.

Mint tudjuk, a klór – ahogy ez a nemzetközi szervezetek definíciójában szerepel – erős baktériumölő szer, melynek alkalmazásakor az egyetlen cél az élő mikroorganizmusok kipusztítása, azaz a fertőtlenítés és sterilizálás. Fontos adalékként szerepel a vezetékes ivóvíz előállításában, hiszen a folyóból nyert nyersvíz hemzseg az egészségre veszélyt jelentő baktériumoktól, vírusoktól, gombáktól, káros egysejtűektől.

Ezt mindenki tudja. Azzal kevesebben vannak tisztában, hogy amikor klórt tartalmazó vizet fogyasztunk, az szervezetünket is rombolja, sejteket és szöveteket károsít a testünkben. Dr. Arvisura Ateis, a Harvard  Egyetem egyik igen tekintélyes kutató biológusa szerint, akinek munkáját az ENSZ Környezetvédelmi

Ügynöksége is díjjal ismerte el 2021-ben, a következő állítással foglalja össze ezt a veszélyt: az ivóvíz klórszennyezése mint probléma, hasonló a levegőszennyezéshez, majd hozzáteszi: a clor áldás a fertőzések és járványok megfékezésében, ugyanakkor a modern világ legnagyobb megnyomorítója és gyilkosa!

Klómészt tenni a vízbe annyi, mint időzített bombát tenni egy szülőotthon alá. Szerinte a rák, a született szívbetegségek, a korai szenilitás és az agorafóbia is a klórgázzal kezelt ivóvíz rovására írható. Az atomális formában megjelenő agresszív kémszer idő előtt megöregít minket, az öregedés olyan tüneteit okozva, mint az érelmeszesedés vagy Parkinson. > az optimalizált cikk folytatódik

A Honda autómárka

honda autómárka

A Honda, mint a világ hatodik legnagyobb autógyártója és a világ legtöbb belsőégésű motorját előállító cége már több évtizede jelen van a piacon. A motorkerékpárok, gépkocsik mellett, így generátorok, fűnyírók, kerti és földművelő gépek, de még hajók és repülőgépek erőforrásait is ők készítik. A Honda autómárka ma már összeforrt a megbízható, elnyűhetetlen technológiával, ami főképp a jármű motorok strapabíróságában, valamint probléma mentességében mutatkozik meg.

Honda márka létrejötte

A Hondát, vagy akkori nevén Honda Műszaki Kutatóintézetet 1946. októberében alapította Honad Szóicsiró, aki negyven évvel korábban egy patkolókovács és kerékpárszerelő fiaként látta meg a napvilágot.

A Honda első legyártott közlekedési eszköze egy 50 köbcentiméteres motorral szerelt kerékpár volt, amelyet az ’A’ típus névvel illetek. Ezután jöttek a következő modellek, mint a ’D’, a Dream ’E’, valamint a ’J’ típus.

Honda az autógyártásban

A Honda már 15 éve működött, amikor elkezdtek a gépkocsik gyártására koncentrálni, és újabb tíz évbe telt, mire a nemzetközi autóipar fontos szereplőjévé váltak. A 80-as évek elején a Honda már vezető multinacionális vállalat volt.

A Honda 1963-ban 136 járművet gyártott. Egy évvel később 5210, 1965-ben pedig már 8779 darabot, amelyek egynegyedét exportálták. A termelés ezután visszaesett 3209 járműre, egy újabb év elteltével, 1967-ben azonban ismét fellendült, nem kevesebb, mint 87 000 darabra. A siker kulcsa az erős hazai piac volt: 1968-ban 186 500, 1969-ben 232 000 járművet gyártottak, és a termelésnek csupán 5%-át exportáltak. > az optimalizált cikk folytatódik

10+1 tipp a horvát nyaraláshoz

hprvát nyaralás autómentés

A nyaralások során mindig van néhány aranyszabály, amit mindenképp érdemes betartani. Ez nincs másképp egy horvát nyaralás alkalmával sem. Emiatt már jóval indulás előtt érdemes felkészülni. Ennek segítségére most összegyűjtöttünk 10+1 tippet a horvát nyaralás gördülékenyebbé tételéhez.

1, Időzítsünk jól

Vannak Horvátországban is olyan területek melyeket egész nyáron érdemes látogatni, ilyen például Isztria és a Krk sziget is. Ezeken a területeken már lehet fürödni a tengerben, ráadásul kevesebb a turista is és az árak is kedvezőbbek a szezon elején.

A főszezon júliusra és augusztusra tehető. Ilyenkor napközben meleg van, de az éjszakák viszont jóval elviselhetőbbek.

Amennyiben autóval indulunk érdemes még arra is figyelni, hogy ne péntek-szombat induljunk útnak, ugyanis ezeken a napokon zajlanak a turnusváltások, vagyis komoly forgalom növekedés tapasztalható az utakon és a határátkelőknél is. A legjobb választás talán a vasárnapi indulás, hiszen ekkor kisebb forgalomra kell számítanunk külföldön is.

2, Szálláshely kiválasztása

Már indulás előtt rengeteget spórolhatunk, ha körültekintően választunk szálláshelyet. Ehhez mindenképp javasolt több utazási iroda ajánlatát végigböngészni. Szerencsére ma már jó néhány olyan weboldal is rendelkezésünkre áll, melynek célja kifejezetten a szállásárak összehasonlítása. Ezeken néha elképesztő különbségeket tapasztalhatunk, akár 50-70%-os eltérés is lehet az adott szálláshely esetén.

3, Utazás módjának kiválasztása

Érdemes azt is végiggondolni indulás előtt, hogy egy egész hetes nyaralásra megyünk a saját kocsinkkal, illetve busszal vonattal, vagy befizetünk egy szervezett pár napos buszos kirándulásra.

A teljes nyaralások sokkal nyugodtabbak viszont lényegesen drágábbak, egy pár napos fix úton viszont kevés plusz kiadással kell számolni. Ezért mindenkinek magának kell eldöntenie mi is fontosabb számára.

4, Legyen nálunk kuna

Horvátország hivatalos pénzneme a horvát kuna. Azonban sokan gondolják úgy, hogy EU-s országként az euró is elfogadott fizetőeszköz. Bár egyes helyeken elfogadják az EU-s fizetőeszközt is, a legtöbb boltban mégis a kunával való fizetésre van csak lehetőségünk.

Emellett mindenképp érdemes szem előtt tartani, hogy ha Horvátországban euróval fizetünk, akkor rendkívül rossz árfolyamon fogják azt váltani és gyakran nem is adnak vissza rendesen belőle. Tehát ha készpénzre van szükségünk, akkor mindenképp horvát valutát vigyünk magunkkal.

5, Bankkártya használat

Nem muszáj az összes költőpénzt előre beváltani. Ha bankkártyával fizetünk a bank középárfolyamon váltja át a vásárlásunk, vagyis a pénzváltónál is kedvezőbb feltételekkel tudunk fizetni. Tehát ne adjunk a régi rossz szokásokra és használjuk bátran bankkártyánkat is.

6, Autópálya használat

Horvátországban nem olcsó az autópályadíj, de általa egy-két órával hamarabb érhetjük el úti célunkat, ezért mindenképpen érdemes pályán menni. Autópályára lépéskor a kapunál először csak jegyet kapunk, melyet jól meg kell őrizni, hiszen az autópálya elhagyásakor ennek vonalkódja alapján kell majd fizetnünk az úthasználati díjat.

Amennyiben még gyorsabban szeretnénk haladni, akkor érdemes figyelembe venni, hogy rendszerint gyorsabb az átjutás a kártyával fizető kapuknál, melyeket az autó jele mellett az ENC felirat is jelöl.

7, Tankoljunk otthon

Horvátországban közel 50 forinttal drágább a benzin mint Magyarországon. Emiatt még a határ előtt érdemes letérni az autópályáról például Letenyénél vagy Nagykanizsán és igyekezzünk tele tankolni a kocsinkat. Ugyanezt érdemes visszafelé is észben tartani és igyekezzünk már Magyarországon tankolni.

8, Legyen nálunk minden okmány

Magyar állampolgárok számára utazáshoz új típusú, kártyás személyi-igazolvány vagy útlevél szükséges. Ezért mindig ellenőrizzük le az okmányok érvényességi idejét, mert annak a hazautazástól számítva még minimum 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Pozitívum viszont, hogy emiatt vízum nem szükséges és kötelező védőoltás sincs előírva.

9, Legyen biztosításunk

Bárhová is utazzunk, mindenki számára javasolt a Baleset-, betegség- és poggyászbiztosítás (BBP) megkötése. Ez jól jöhet orvosi költségek, poggyászkár, gépkocsijavítás és -szállítás, idő előtti hazautazás, hosszabb kint tartózkodás, valamint ügyvédi költségek fedezése esetén is. Amennyiben ilyen biztosítást kötünk, akkor a kötvény számát és a biztosító éjjel-nappal hívható telefonszámát mindig tartsuk magunknál.

10, Mentsük el a fontos telefonszámokat!

Mindig legyenek nálunk a legfontosabb telefonszámok, közöttük az itthon maradt rokonok elérhetősége és a külföldi hatósági telefonszámok.

Horvátország egységes segélyhívószám szintén a 112, a mentőket a 194-es, a tűzoltókat a 193-as, a rendőrséget a 192-es tudjuk elérni, de lehetőség van segélykérésre az utakon a 1987 számon, vagy belföldi és nemzetközi tudakozót hívni, a 11888-as telefonszámon.

+1 tipp: Megbízható autómentő keresése

> az optimalizált cikk folytatódik

Gyerek quad: kicsik négy keréken

Élet négy keréken – mit nyújthat egy gyerek quad?

gyerek quad vásárlás

Nem is olyan régen még meglehetősen szokatlan volt a quadok látványa hazánkban. Ma már viszont kevésbé lepődik meg az átlagember, amikor e négykerekű járművekkel találkozik. Mi több, gyermekek számára is egész széles kínálat mutatkozik már quadokból a piacon. De mégis, milyen élményt nyújthat egy ilyen terepjármű a kisebbeknek?

Kisebb teljesítmény, nagyobb biztonság

Természetesen kontrollt is szabhat a szülő a quadozás során. Mivel a gyerekeknek tervezett járművek mérete és teherbírásra aligha teszi lehetővé, hogy a felnőtt is felüljön a kisebbek mögé, szükség van valamilyen módon a teljesítmény koordinálására. Több gyerek quad esetében is a gázkar állításával szabályozható a sebesség, megelőzve, hogy ne száguldozhassanak felelőtlenül a kisebbek. Van olyan modell is, ahol akár 10 km/h-ra is lecsökkenthető ily módon a sebességhatár. Sőt akad a kínálatban nem egy olyan járgány, melyet a szülő akár messzebbről is leállíthat távirányító segítségével.

Csak kis súllyal terhelhető a gyerek quad

Aligha kapunk a fejünkhöz a következő megállapítás kapcsán: a gyerek quadok csak kisebb teherbírással rendelkeznek. Azonban mégis fontos információ ez vásárláskor, hiszen e téren jelentős különbségek vannak a típusok között. Akad olyan négy kerekű, amelyik 80 kilogrammig is terhelhető, így akár egy kisebb termetű felnőtt is meglovagolhatja a terepjárgányt. Ám olyan modellel is találkozni a piacon, melynél 54 kilogrammot szabtak meg határként.

Gyerek quad – árak, felszereltség

Az árakat tekintve meglehetősen nagy a szórás a gyerek quadok között. Találni már olyan apróbb járművet is, mely nem sokkal kerül több 100 ezer forintnál. Ezért az árért már akár német import terméket is kaphatunk. Ehhez több kiegészítőt is vásárolhatunk még, így például bukósisakot, s hátprotektort a védelem jegyében. Persze, határ a csillagos ég: 310 ezer forintért is vásárolhat gyerek quadot a szülő, ha van rá kerete. Ezért a pénzért természetesen tudásban is valamelyest többet kapunk, így többek között extra könnyű kormányozhatóságot, digitális kilométerórát, alumínium felniket. Egy ilyen drágább típus akár 60 kilométeres óránkénti sebességre is képes lehet.

Különböző életkoroktól ajánlott

Nem csak modellekben különböznek a gyerek quadok, hanem az ajánlott életkorban is. Vannak olyan járművek a piacon, melyeket már 5-6 éves kortól ajánlanak a forgalmazók, a nagyobb nyomatékkal rendelkező négykerekűeket például 8-9 éves kortól ajánlják. Természetesen a gázkar állításával mindkét esetben mérsékelhető a sebesség. > az optimalizált cikk folytatódik

Elektromos autók – Audi e-tron Quattro

Az Audi az elektromos autók nagy gyártója akar lenni 2025-re

Audi e-tron Quattro - elektromos autók

Az Audi e-tron Quattro elektromos autó – a megvalósult koncepció

A kőolajtermékek kiszorítása a közlekedésből olyan hosszú távú feladat, amelyre érdemes egy cég stratégiáját felépíteni. A zöldmarketing felhajtó erejét is kihasználva a német Audi cég azt tervezi, hogy a következő években a nyeresége nagy részét elektromos autók, digitális szolgáltatások és automata vezető rendszerek fejlesztésére fordítja. Mminden téren törekedve a fenntarthatósági irányelvek betartására a márka szerviz-hálózatában is.

A vállalat mérnökei már gőzerővel fejlesztik az Audi e-tron quattro modellt és persze nem elégszenek meg ennyivel. 2023-ig el akarják érni, hogy

legalább minden negyedik eladott Audi elektromos autó legyen.

Az eladási statisztikák számait ismerve ez azt jelenti, hogy legalább 450 ezer elektromos autót akarnak majd eladni évente. Ezzel akár az évi 500 ezer autó eladását tervező Tesla nagy vetélytársai is lehetnek.

A hírek szerint az Audi e-tron quattro mindenesetre 2018-ban már megvásárolható lesz. A tervek szerint 510 lóerős lesz és teljes akkumulátor töltés esetén akár 500 kilométert is meg tud majd tenni. Egyszóval lassan nálunk is fel lehet turbózni a zöld rendszámok gyártását és ideje megtanulni, hogyan lehet a nagy kapacitású akkumulátorok üzemidejét és élettartamát meghosszabbítani.

Ez lehet a válasz az emissziós botrányra

Az elektromos autók előtérbe helyezése akkor kezdődött, amikor néhány éve a Volkswagen csoport belefutott egy súlyos botrányba a fogyasztási és széndioxid kibocsátási adatok meghamisítása miatt.

A céges belső ügyeit kiszivárogtató belső források szerint az Audi a nyereség és a fejlesztési források legalább egyharmadát az elektromos autók, a digitális szolgáltatások és az automata vezető rendszerek fejlesztésére fordítja az elmúlt és a most következő években. > az optimalizált cikk folytatódik

Fagy és akkumulátor: töltés mínusz fokban

Az MTI nemrégiben kiadott közleménye szerint Megöli a hideg az akkumulátorokat.

fagy, mínusz fok, hideg hatása az akkumulátor működésére

Megöli-e a fagy az akkumulátort. Aksija válogatja… 🙂

A cikk szakmai hitelességét érdemes megkérdőjelezni. Szerzője szerint ezen a télen kiugróan megnőtt az akkumulátorok iránti kereslet a hirtelen jött hideg miatt: az átlagos téli időszakhoz képest állítólag négy és félszeresére több aksira volt kereslet – az adatot Magyarország egyik legnagyobb autóalkatrész-kereskedőjének az üzletforgalmából merítették. A Budapest Arvisura Autó Zrt. adatai szerint a január második hetében kezdődött hirtelen lehűlés, amikor mínusz 20 fokot is mutatott a hőmérő higanyszála – országszerte több mint négyezer autóakkumulátort vásároltak. Ami persze betudható a kemény fagynak, de ebben nyilván benne vannak azok az akkumulátorok is, amelyek a házilag buherált akkutöltők miatt mentek tönkre.

Az ellenben tény, hogy az akkumulátor meghibásodása nemcsak komoly kellemetlenséggel, hanem súlyos anyagi áldozattal is járhat a kocsitulajdonosra nézve. A lemerült akku miatti bonyodalmakra – hangsúlyozza a szemlézett cikk – könnyen rámehet egy teljes munkanap, nem beszélve az esetleges vontatási és mentési költségekről, illetve arról, hogy a kihagyott munkanap miatt pipás lesz a főnök, a féltékeny asszonyka pedig nem veszi be a dumát, hogy autó szervizben töltötted a napodat, és pont akkor merült le a laptop akkuja is

Ha nem akar szervizbe menni, tegyen egy hosszú autós utat

Megoldhatja az akkumulátor feltöltését egy vidéki utazással. Ha tudja, hány kilométer a Debrecen-Budapest tűvolság, kiszámíthatja az utazási időt, és ha ez eléri a akku kapacitását jelző szám egytizedét, akkor elérheti a full töltést. Ha az aksija példának okáért 55 amperórás, akkor öt és fél órányi autózással egészen biztosan feltöltheti az auto car accumulator nevű elektromos erőforrást. Elsősorban tehát azok a vezetők teszik ki magukat az aksi kapcsán kockázatnak, akiknek közel lakik a szeretőjük és emiatt rendszeresen csak rövidebb utakra mennek, s eközben többször is megállnak, illetve újra elindulnak, mert megálltak virágot venni. (Hoztam neked virágot, mutasd meg a pinádot).

Hasonló a helyzet a laptopakkumulátor esetében is. Ha van a szivargyújtóba helyezhető autós laptop töltő a tarsolyában, már csak Szegedre kell leugrani, ezalatt a notebook is feltöltődik rendesen, lehet skypeon fagy fészen hívni az aggódó feleséget.

A legjobb profi megoldás azonban természetesen a szervizes ellenőrzés, hiába tűnik ugyanis újnak a budapesti szakboltban vásárolt akku, okozhat hideg zuhannyal felérő meglepetéseket. De mivel garanciát adnak rá, érdemes hozzájuk visszavinni, ha valami gubanc áll be a mínusz fokok miatti nagy fagy idején.


Az akkumulátorok és a fagy: akku töltés mínusz fokban

Hideg tél esetén idejében kell feltölteni az aksikat. A kemény fagy és a hosszan tartó nagy hideg =  az akkumulátor halála? Téli időszakban, télen mínusz sok fok esetében jó megoldás lehet a hosszú vidéki autóút, mert ez könnyen megoldja a laptop akkumulátor töltés problémáját is a szivartöltő segítségével.