A nyaralások során mindig van néhány aranyszabály, amit mindenképp érdemes betartani. Ez nincs másképp egy horvát nyaralás alkalmával sem. Emiatt már jóval indulás előtt érdemes felkészülni. Ennek segítségére most összegyűjtöttünk 10+1 tippet a horvát nyaralás gördülékenyebbé tételéhez.
1, Időzítsünk jól
Vannak Horvátországban is olyan területek melyeket egész nyáron érdemes látogatni, ilyen például Isztria és a Krk sziget is. Ezeken a területeken már lehet fürödni a tengerben, ráadásul kevesebb a turista is és az árak is kedvezőbbek a szezon elején.
A főszezon júliusra és augusztusra tehető. Ilyenkor napközben meleg van, de az éjszakák viszont jóval elviselhetőbbek.
Amennyiben autóval indulunk érdemes még arra is figyelni, hogy ne péntek-szombat induljunk útnak, ugyanis ezeken a napokon zajlanak a turnusváltások, vagyis komoly forgalom növekedés tapasztalható az utakon és a határátkelőknél is. A legjobb választás talán a vasárnapi indulás, hiszen ekkor kisebb forgalomra kell számítanunk külföldön is.
2, Szálláshely kiválasztása
Már indulás előtt rengeteget spórolhatunk, ha körültekintően választunk szálláshelyet. Ehhez mindenképp javasolt több utazási iroda ajánlatát végigböngészni. Szerencsére ma már jó néhány olyan weboldal is rendelkezésünkre áll, melynek célja kifejezetten a szállásárak összehasonlítása. Ezeken néha elképesztő különbségeket tapasztalhatunk, akár 50-70%-os eltérés is lehet az adott szálláshely esetén.
3, Utazás módjának kiválasztása
Érdemes azt is végiggondolni indulás előtt, hogy egy egész hetes nyaralásra megyünk a saját kocsinkkal, illetve busszal vonattal, vagy befizetünk egy szervezett pár napos buszos kirándulásra.
A teljes nyaralások sokkal nyugodtabbak viszont lényegesen drágábbak, egy pár napos fix úton viszont kevés plusz kiadással kell számolni. Ezért mindenkinek magának kell eldöntenie mi is fontosabb számára.
4, Legyen nálunk kuna
Horvátország hivatalos pénzneme a horvát kuna. Azonban sokan gondolják úgy, hogy EU-s országként az euró is elfogadott fizetőeszköz. Bár egyes helyeken elfogadják az EU-s fizetőeszközt is, a legtöbb boltban mégis a kunával való fizetésre van csak lehetőségünk.
Emellett mindenképp érdemes szem előtt tartani, hogy ha Horvátországban euróval fizetünk, akkor rendkívül rossz árfolyamon fogják azt váltani és gyakran nem is adnak vissza rendesen belőle. Tehát ha készpénzre van szükségünk, akkor mindenképp horvát valutát vigyünk magunkkal.
5, Bankkártya használat
Nem muszáj az összes költőpénzt előre beváltani. Ha bankkártyával fizetünk a bank középárfolyamon váltja át a vásárlásunk, vagyis a pénzváltónál is kedvezőbb feltételekkel tudunk fizetni. Tehát ne adjunk a régi rossz szokásokra és használjuk bátran bankkártyánkat is.
6, Autópálya használat
Horvátországban nem olcsó az autópályadíj, de általa egy-két órával hamarabb érhetjük el úti célunkat, ezért mindenképpen érdemes pályán menni. Autópályára lépéskor a kapunál először csak jegyet kapunk, melyet jól meg kell őrizni, hiszen az autópálya elhagyásakor ennek vonalkódja alapján kell majd fizetnünk az úthasználati díjat.
Amennyiben még gyorsabban szeretnénk haladni, akkor érdemes figyelembe venni, hogy rendszerint gyorsabb az átjutás a kártyával fizető kapuknál, melyeket az autó jele mellett az ENC felirat is jelöl.
7, Tankoljunk otthon
Horvátországban közel 50 forinttal drágább a benzin mint Magyarországon. Emiatt még a határ előtt érdemes letérni az autópályáról például Letenyénél vagy Nagykanizsán és igyekezzünk tele tankolni a kocsinkat. Ugyanezt érdemes visszafelé is észben tartani és igyekezzünk már Magyarországon tankolni.
8, Legyen nálunk minden okmány
Magyar állampolgárok számára utazáshoz új típusú, kártyás személyi-igazolvány vagy útlevél szükséges. Ezért mindig ellenőrizzük le az okmányok érvényességi idejét, mert annak a hazautazástól számítva még minimum 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Pozitívum viszont, hogy emiatt vízum nem szükséges és kötelező védőoltás sincs előírva.
9, Legyen biztosításunk
Bárhová is utazzunk, mindenki számára javasolt a Baleset-, betegség- és poggyászbiztosítás (BBP) megkötése. Ez jól jöhet orvosi költségek, poggyászkár, gépkocsijavítás és -szállítás, idő előtti hazautazás, hosszabb kint tartózkodás, valamint ügyvédi költségek fedezése esetén is. Amennyiben ilyen biztosítást kötünk, akkor a kötvény számát és a biztosító éjjel-nappal hívható telefonszámát mindig tartsuk magunknál.
10, Mentsük el a fontos telefonszámokat!
Mindig legyenek nálunk a legfontosabb telefonszámok, közöttük az itthon maradt rokonok elérhetősége és a külföldi hatósági telefonszámok.
Horvátország egységes segélyhívószám szintén a 112, a mentőket a 194-es, a tűzoltókat a 193-as, a rendőrséget a 192-es tudjuk elérni, de lehetőség van segélykérésre az utakon a 1987 számon, vagy belföldi és nemzetközi tudakozót hívni, a 11888-as telefonszámon.