Fertőtlenítés az autómosóban

Klórdioxid használata klór helyett

fertőtlenítés: ClO2

Felületek fertőtlenítése: ClO2

Környezetvédelmi okokból egyre több budapesti autómosó mellőzi a klóros víz használatát a belső terek fertőtlenítésekor.

Mint tudjuk, a klór – ahogy ez a nemzetközi szervezetek definíciójában szerepel – erős baktériumölő szer, melynek alkalmazásakor az egyetlen cél az élő mikroorganizmusok kipusztítása, azaz a fertőtlenítés és sterilizálás. Fontos adalékként szerepel a vezetékes ivóvíz előállításában, hiszen a folyóból nyert nyersvíz hemzseg az egészségre veszélyt jelentő baktériumoktól, vírusoktól, gombáktól, káros egysejtűektől.

Ezt mindenki tudja. Azzal kevesebben vannak tisztában, hogy amikor klórt tartalmazó vizet fogyasztunk, az szervezetünket is rombolja, sejteket és szöveteket károsít a testünkben. Dr. Arvisura Ateis, a Harvard  Egyetem egyik igen tekintélyes kutató biológusa szerint, akinek munkáját az ENSZ Környezetvédelmi

Ügynöksége is díjjal ismerte el 2021-ben, a következő állítással foglalja össze ezt a veszélyt: az ivóvíz klórszennyezése mint probléma, hasonló a levegőszennyezéshez, majd hozzáteszi: a clor áldás a fertőzések és járványok megfékezésében, ugyanakkor a modern világ legnagyobb megnyomorítója és gyilkosa!

Klómészt tenni a vízbe annyi, mint időzített bombát tenni egy szülőotthon alá. Szerinte a rák, a született szívbetegségek, a korai szenilitás és az agorafóbia is a klórgázzal kezelt ivóvíz rovására írható. Az atomális formában megjelenő agresszív kémszer idő előtt megöregít minket, az öregedés olyan tüneteit okozva, mint az érelmeszesedés vagy Parkinson. > az optimalizált cikk folytatódik

10+1 tipp a horvát nyaraláshoz

hprvát nyaralás autómentés

A nyaralások során mindig van néhány aranyszabály, amit mindenképp érdemes betartani. Ez nincs másképp egy horvát nyaralás alkalmával sem. Emiatt már jóval indulás előtt érdemes felkészülni. Ennek segítségére most összegyűjtöttünk 10+1 tippet a horvát nyaralás gördülékenyebbé tételéhez.

1, Időzítsünk jól

Vannak Horvátországban is olyan területek melyeket egész nyáron érdemes látogatni, ilyen például Isztria és a Krk sziget is. Ezeken a területeken már lehet fürödni a tengerben, ráadásul kevesebb a turista is és az árak is kedvezőbbek a szezon elején.

A főszezon júliusra és augusztusra tehető. Ilyenkor napközben meleg van, de az éjszakák viszont jóval elviselhetőbbek.

Amennyiben autóval indulunk érdemes még arra is figyelni, hogy ne péntek-szombat induljunk útnak, ugyanis ezeken a napokon zajlanak a turnusváltások, vagyis komoly forgalom növekedés tapasztalható az utakon és a határátkelőknél is. A legjobb választás talán a vasárnapi indulás, hiszen ekkor kisebb forgalomra kell számítanunk külföldön is.

2, Szálláshely kiválasztása

Már indulás előtt rengeteget spórolhatunk, ha körültekintően választunk szálláshelyet. Ehhez mindenképp javasolt több utazási iroda ajánlatát végigböngészni. Szerencsére ma már jó néhány olyan weboldal is rendelkezésünkre áll, melynek célja kifejezetten a szállásárak összehasonlítása. Ezeken néha elképesztő különbségeket tapasztalhatunk, akár 50-70%-os eltérés is lehet az adott szálláshely esetén.

3, Utazás módjának kiválasztása

Érdemes azt is végiggondolni indulás előtt, hogy egy egész hetes nyaralásra megyünk a saját kocsinkkal, illetve busszal vonattal, vagy befizetünk egy szervezett pár napos buszos kirándulásra.

A teljes nyaralások sokkal nyugodtabbak viszont lényegesen drágábbak, egy pár napos fix úton viszont kevés plusz kiadással kell számolni. Ezért mindenkinek magának kell eldöntenie mi is fontosabb számára.

4, Legyen nálunk kuna

Horvátország hivatalos pénzneme a horvát kuna. Azonban sokan gondolják úgy, hogy EU-s országként az euró is elfogadott fizetőeszköz. Bár egyes helyeken elfogadják az EU-s fizetőeszközt is, a legtöbb boltban mégis a kunával való fizetésre van csak lehetőségünk.

Emellett mindenképp érdemes szem előtt tartani, hogy ha Horvátországban euróval fizetünk, akkor rendkívül rossz árfolyamon fogják azt váltani és gyakran nem is adnak vissza rendesen belőle. Tehát ha készpénzre van szükségünk, akkor mindenképp horvát valutát vigyünk magunkkal.

5, Bankkártya használat

Nem muszáj az összes költőpénzt előre beváltani. Ha bankkártyával fizetünk a bank középárfolyamon váltja át a vásárlásunk, vagyis a pénzváltónál is kedvezőbb feltételekkel tudunk fizetni. Tehát ne adjunk a régi rossz szokásokra és használjuk bátran bankkártyánkat is.

6, Autópálya használat

Horvátországban nem olcsó az autópályadíj, de általa egy-két órával hamarabb érhetjük el úti célunkat, ezért mindenképpen érdemes pályán menni. Autópályára lépéskor a kapunál először csak jegyet kapunk, melyet jól meg kell őrizni, hiszen az autópálya elhagyásakor ennek vonalkódja alapján kell majd fizetnünk az úthasználati díjat.

Amennyiben még gyorsabban szeretnénk haladni, akkor érdemes figyelembe venni, hogy rendszerint gyorsabb az átjutás a kártyával fizető kapuknál, melyeket az autó jele mellett az ENC felirat is jelöl.

7, Tankoljunk otthon

Horvátországban közel 50 forinttal drágább a benzin mint Magyarországon. Emiatt még a határ előtt érdemes letérni az autópályáról például Letenyénél vagy Nagykanizsán és igyekezzünk tele tankolni a kocsinkat. Ugyanezt érdemes visszafelé is észben tartani és igyekezzünk már Magyarországon tankolni.

8, Legyen nálunk minden okmány

Magyar állampolgárok számára utazáshoz új típusú, kártyás személyi-igazolvány vagy útlevél szükséges. Ezért mindig ellenőrizzük le az okmányok érvényességi idejét, mert annak a hazautazástól számítva még minimum 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Pozitívum viszont, hogy emiatt vízum nem szükséges és kötelező védőoltás sincs előírva.

9, Legyen biztosításunk

Bárhová is utazzunk, mindenki számára javasolt a Baleset-, betegség- és poggyászbiztosítás (BBP) megkötése. Ez jól jöhet orvosi költségek, poggyászkár, gépkocsijavítás és -szállítás, idő előtti hazautazás, hosszabb kint tartózkodás, valamint ügyvédi költségek fedezése esetén is. Amennyiben ilyen biztosítást kötünk, akkor a kötvény számát és a biztosító éjjel-nappal hívható telefonszámát mindig tartsuk magunknál.

10, Mentsük el a fontos telefonszámokat!

Mindig legyenek nálunk a legfontosabb telefonszámok, közöttük az itthon maradt rokonok elérhetősége és a külföldi hatósági telefonszámok.

Horvátország egységes segélyhívószám szintén a 112, a mentőket a 194-es, a tűzoltókat a 193-as, a rendőrséget a 192-es tudjuk elérni, de lehetőség van segélykérésre az utakon a 1987 számon, vagy belföldi és nemzetközi tudakozót hívni, a 11888-as telefonszámon.

+1 tipp: Megbízható autómentő keresése

> az optimalizált cikk folytatódik

Gyerek quad: kicsik négy keréken

Élet négy keréken – mit nyújthat egy gyerek quad?

gyerek quad vásárlás

Nem is olyan régen még meglehetősen szokatlan volt a quadok látványa hazánkban. Ma már viszont kevésbé lepődik meg az átlagember, amikor e négykerekű járművekkel találkozik. Mi több, gyermekek számára is egész széles kínálat mutatkozik már quadokból a piacon. De mégis, milyen élményt nyújthat egy ilyen terepjármű a kisebbeknek?

Kisebb teljesítmény, nagyobb biztonság

Természetesen kontrollt is szabhat a szülő a quadozás során. Mivel a gyerekeknek tervezett járművek mérete és teherbírásra aligha teszi lehetővé, hogy a felnőtt is felüljön a kisebbek mögé, szükség van valamilyen módon a teljesítmény koordinálására. Több gyerek quad esetében is a gázkar állításával szabályozható a sebesség, megelőzve, hogy ne száguldozhassanak felelőtlenül a kisebbek. Van olyan modell is, ahol akár 10 km/h-ra is lecsökkenthető ily módon a sebességhatár. Sőt akad a kínálatban nem egy olyan járgány, melyet a szülő akár messzebbről is leállíthat távirányító segítségével.

Csak kis súllyal terhelhető a gyerek quad

Aligha kapunk a fejünkhöz a következő megállapítás kapcsán: a gyerek quadok csak kisebb teherbírással rendelkeznek. Azonban mégis fontos információ ez vásárláskor, hiszen e téren jelentős különbségek vannak a típusok között. Akad olyan négy kerekű, amelyik 80 kilogrammig is terhelhető, így akár egy kisebb termetű felnőtt is meglovagolhatja a terepjárgányt. Ám olyan modellel is találkozni a piacon, melynél 54 kilogrammot szabtak meg határként.

Gyerek quad – árak, felszereltség

Az árakat tekintve meglehetősen nagy a szórás a gyerek quadok között. Találni már olyan apróbb járművet is, mely nem sokkal kerül több 100 ezer forintnál. Ezért az árért már akár német import terméket is kaphatunk. Ehhez több kiegészítőt is vásárolhatunk még, így például bukósisakot, s hátprotektort a védelem jegyében. Persze, határ a csillagos ég: 310 ezer forintért is vásárolhat gyerek quadot a szülő, ha van rá kerete. Ezért a pénzért természetesen tudásban is valamelyest többet kapunk, így többek között extra könnyű kormányozhatóságot, digitális kilométerórát, alumínium felniket. Egy ilyen drágább típus akár 60 kilométeres óránkénti sebességre is képes lehet.

Különböző életkoroktól ajánlott

Nem csak modellekben különböznek a gyerek quadok, hanem az ajánlott életkorban is. Vannak olyan járművek a piacon, melyeket már 5-6 éves kortól ajánlanak a forgalmazók, a nagyobb nyomatékkal rendelkező négykerekűeket például 8-9 éves kortól ajánlják. Természetesen a gázkar állításával mindkét esetben mérsékelhető a sebesség. > az optimalizált cikk folytatódik

Madárfejű Lajcsika a budapesti Városligetben

Lajcsika és Gyula

Ki volt Madárfejű Lajcsika?

A két világháború közti Budapest lakosai fogékonyak voltak a csodákra, szenzációkra. Korábban nem tapasztalt igény mutatkozott a mutatványosokra, megszaporodtak a szélhámosságok. A társadalmi feszültségek a Vurstliban és az Orfeumban oldódtak legjobban. A sok lenyűgöző csoda közepette Madárfejű Lajcsika volt a legnagyobb sztár, Szilágyi György szavaival élve „a mesügék csapatának zászlóvivője”. A madárfiú szereplésének leírása és életének rekonstruált története következik alább, korabeli forrásokból és későbbi feldolgozásokból bőven merítve.

Fényes Gyula és Lajcsika kikocsikázik

Budapest – 1925. Ezerkilencszázhuszonöt nyarának egy verőfényes délutánján a közeli autókölcsönző díszes Ford automobiljait megcsúfolva egy valódi csacsifogat gördült végig a Városliget mutatványos bódéi között. A bakon peckesen, nagy hasát düllesztve ott feszített Fényes Gyula impresszárió (ő hívta így magát!), mögötte pedig egy lepellel letakart gyermekforma alak ült. A járókelők mind megtorpantak az úgynevezett impresszárió kiáltozása hallatán: „Höölgyek, Urrrraak! Szenzációóóó! Itt látható Lajcsika, a madárfejű gyermek! Látható a The American Weltshau-ban!”

Akkoriban a kikapcsolódni vágyó budapesti polgárok már hozzá voltak szokva a fura, olykor rémisztő teremtményekhez. Városszerte ismerték a Liget különféle bódéit és előadósátrait, köztük a Fényes Gyula-féle The American Weltshau nevű műintézményt. (A név önmagában is megér egy rácsodálkozást, angol kifejezésnek látszik, az USÁra utal, de a Welt Schau németül jelenti azt, hogy világkiállítás, ez esetben inkább világmutatvány…)

Ezeken a sűrűn látogatott helyeken olyan közismert egyének léptek fel, mint Hemperger Boriska, a száznegyven kilós óriásbaba, Háromfülű Boldizsár, no meg Maud, a kar és láb nélküli ember. Ezenkívül gyakran láthatta a közönség Lilly Butterfly-t, a tetovált nőt, valamint Hedi Kosch-t, kinek egyik fele fiú, a másik pedig kamaszlány volt, és persze ott volt még az ötméteres hajú nő is.

madárfejű lajcsika cikkhez

Madárfejű egyiptomi isten

Az intellektuálisabb jellegű érdekességek iránt érdeklődök számára is prezentáltak különlegességeket, nagy érdeklődésnek örvendtek például az Egyiptomból Székelyföldre érkezett rovásírásos (és állítólag a magyarok őstörténetét, az Arvisurát tartalmazó)  aranylemezek másolatai, valamint Cecil M. Joepardy maláj nyelven írt aforizmáinak kéziratlapjai, amelyek mellett ott voltak Karinthy Frigyes, Babits és Kosztolányi saját kezű fordításai, ezeknek egy-egy lapját 30 fillérért akár meg is vásárolhatták a gyűjtők.

Madárfejű Lajcsika azonban valamennyiüket túlszárnyalta különlegességével. Hiszen, ahogy Fényes impresszárió úr mondá vala, Lajcsika egyszerre volt ember s madár. Eme tény igen nagy rémületet keltett a Ligetbe járókban. Ott volt ugyan Okkultusz, a beszélő fej, róla azonban – a tőle frászt kapó kisgyerekek kivételével – mindenki tudta, hogy csak bűvésztrükk. Madárfejű Lajcsika más volt. Ő nem holmi trükk gyanánt vett részt a nagyérdemű szórakoztatásában. Valóságos, hamisítatlan torzszülöttként a madárfejjel világra jött gyermek története a Városliget különlegességre éhező közönsége számára nagyon is hihető volt. Nem is csoda, hogy – Fényes impresszárió legnagyobb örömére – már Lajcsika első fellépése alkalmából is a telt ház zsúfoltsága előlegezte meg a nagy bevételt.

A magárfejű gyermek múltja

Az aznap a The American Weltshau-ba bepréselődött közönség előtt Fényes impresszárió vehemens gesztusok kíséretében előadta Lajcsika történetét. Eszerint egy kis vidéki faluban bukkant rá, ahol Lajcsika igen szegény, hatgyermekes családban jött világra hetedikként. Fényes – korabeli showman módjára – egyből be is mutatta a nézőtéren helyet foglaló tisztes polgároknak Lajcsika első sorban ülő édesanyját és megszeppent testvéreit.

Ezt követően az impresszárió úr néhány tárgyat mutatott fel. Egy apró kis pléhkanalat és egy hasonló méretű villácskát. Miközben a két kis evőeszköz igen nagy álmélkodást kiváltva kézről-kézre járt a közönség soraiban, Fényes elmondta, hogy ezeket az aprócska tárgyakat Lajcsika szülei készíttették egy ügyes kezű mesteremberrel, mégpedig azért, hogy Lajcsikának legyen mivel apró kis csőrébe helyeznie étkezésekkor a számára elkészített falatkákat. Ekkor elfojtott női sikolyok hangzottak fel, és néhány meglett férfiember is elpityeregte magát.

Az evőeszközök után egy kötött sapka járt körbe, melyet édesanyja direkt Lajcsika számára készített. A sapka meglehetősen aprócska volt, és az édesanya elmondása szerint a kis Lajcsika fejmérete születése óta semmit sem változott. Az ugyanolyan apró, mint kezdetben volt, pedig már 6 éves szegényke. Az anya mondandóját velőtrázó sikoly szakította félbe. Az egyik hölgyvendég ugyanis, aki alaposan szemügyre vette a parányi sapkát, egyszer csak egy szürke színű madártollat pillantott meg benne.

A sírással küzdő közönség közt körbejárt egy parányi kendőcske is. Fényes elmondása szerint ezt a kendőt Lajcsika azért volt kénytelen az arcát eltakarva hordani, mert a vele egykorú gyermekek gyakorta csúfolták a madárcsőre miatt. Ennek azonban ma már vége, mondta Fényes, majd bejelentette, hogy örömhírrel szolgálhat közönsége számára. Madárfejű Lajcsikát ugyanis – az ő, azaz Fényes személyes közbenjárására – egy külföldi orvoscsoport megműtötte és csőrét valamint tollazatát sikerrel eltávolították. Az egyetlen, amivel nem tehettek semmit – tette hozzá Fényes teátrálisan – az Lajcsika feje volt, az továbbra is olyan parányi, mint egy madáré. Fényes ezt követően színre hívta a nap hősét.

Lajcsika madárfeje megjelenik a színen

Nyílt a függöny és betipegett Madárfejű Lajcsika. A közönség egy része sikoltozni és sírni kezdett. A rémült anyák eltakarták mellettük ülő gyermekeik szemét. A férfiak közük sokan tenyerükbe temették arcukat és úgy zokogtak. A színpadon egy hatéves forma, igen vézna, kilátszó csontozatú gyermek állt. Magassága ugyan megegyezett hasonló korú társaival, azonban a feje testmagasságához képest igen piciny, valóban madárszerű volt.

madárfejű gyermek

Microcephaliával született kamasz – illusztráció

Miután a nézők döbbenete némiképp elült, Lajcsika táncolni kezdett, majd dalokat énekelt, és verset is mondott. A produkció évekig telt házat, és biztos megélhetést biztosított – nem annyira Lajcsika, hanem az őt futtató Fényes Gyula direktor úr számára. (Fényes egyébként még Párizsban hallotta a madárfejű ember legendáját és ehhez kapóra jött neki az akkoriban igen ritka, manapság kisfejűségnek – microcephaliának – nevezett születési rendellenességgel világra jött Lajcsika.) Néhány év múlva az előadás iránti érdeklődés alábbhagyott, és így az már nem termelt kellőképpen fényes profitot Fényes Gyula számára. Ezért az impresszárió úr Lajcsikát diszkréten – kellő képzavarral fogalmazva – páros lábbal szélnek eresztette.

Ha lehet hinni a korabeli tudósításoknak, Madárfejű Lajcsika élete hátralevő részét egy koszos, omladozó alagsori lakásban töltötte. Néha étellel, ritkábban pénzzel segítették régi artisták és mutatványosok, akik még korábbról ismerték őt. Nyilvánosan csak ritkán mutatkozott, hiszen testalkata és torz feje miatt mindenütt csak kirekesztettségben volt része.

Története kapcsán érdemes megjegyeznünk, hogy ő és fentebb már említett társai (a Dömper Ellák és a Háromfülű Boldizsárok) olyanok voltak a kor közönsége számára, mint napjaink kereskedelmi televízióinak nézői számára a celebek. Ha valaki időgépet építene és elhozná korunkba Madárfejű Lajcsikát, nem kétséges, hogy hamarosan világszenzációként, mintegy sztárként lenne tálalva valamelyik országos lefedettségű kereskedelmi televíziócsatornán. Talán még a falloszával dicsekvő Benkő Dániel hírnevét is elhomályosítaná és felléphetne druszájával, Lagzi Lajcsival is közös műsorban. Rögvest elindulnának az olyan műsorok, mint a „Madárfejű Lajcsika feleséget keres”, „Madárfejű vagyok, ments meg”, „Éjjel-nappal Lajcsika Budapesten”.

Ahhoz sem fér kétség, hogy miután a televíziónézők lelkesedése alábbhagyna és a nézettségi mutatók esnének, korunk impresszáriói, a kereskedelmi tévék szerkesztői és vezetői ugyanúgy dobnák félre Lajcsikát, mint ahogy a nem túl fényes erkölcsökkel rendelkező Fényes Gyula tette annó, és Madárfejű Lajcsika ugyanoly módon szegényen, magára hagyatva halna meg még viszonylag fiatalon a két világháború közt csodákra éhes Budapesten.


budapest, városliget - Fényes és Madárfejű

A madárfejű és a menedzser

Kicsoda volt Fényes Gyula?

Lajcsika tehát igazából nem emlékeztetett semmilyen madárra és természetesen soha nem volt sem tolla, sem csőre – az erre való utalás már a szemfényvesztéshez tartozott. Bizonyos szempontból nála is érdekesebb az a figura, aki gyöngéden átöleli. A már idézett Szilágyi György szavaival: „kifejezetten hasonlít egy előrehaladott blaszfémiában szenvedő pedofil brókerre.” Szerinte akkoriban aligha akadt a Síp utcában olyan járókelő, aki tudta volna róla, hogy kicsoda. Impresszáriónak tüntette fel magát, ami nem csekély bátorságról tanúskodott. Adatai megtalálhatók a korabeli „Budapesti Czím- és Lakásjegyzékben”. Fényes Gyula mutatványos VI. Hermina-út 57. Ezek szerint mutatványos volt. Ma úgy mondanánk, hogy Madárfejű Lajcsika menedzsere. Feltehetően nem lehetett rossz üzlet, ha fantáziát látott benne. Pedig alaposan igénybe vehette a szabadidejét. Állandóan le kellett fognia a „túlmozgásos”, magyarul hiperaktív „csodagyereket”, nehogy kiugorjon a kezéből. Valószínűleg megnyugtató szavakat duruzsolt neki. „Ha megint ficánkolsz, akkora frászt kapsz Gyula bácsitól, hogy visszarepülsz az anyád kötényébe!” A gyerek értett a szóból, és egy darabig meghúzta magát Fényes Gyula gyöngéden ölelő karjaiban. Amikor az itt látható fénykép készült, akkor is eredményesen sikerülhetett lecsillapítania a megátalkodott, izgő-mozgó madárfiókát.


budapest, városliget, madárfejű lajcsika, mutatvány, fényes gyula, érdekes olvasmány

Andaxin kora, Horváth Tivadar, Radványi Ervin

Egy örökbecsű kabarédarab: Andaxin kora – Radványi Ervin humoreszkjét zseniálisan előadja: Horváth Tivadar.

A Kafkát olvas, de nem mos lábat kitételt olykor emlegetjük családilag.

Horváth Tivadar – Andaxin kora – Kabaré

Te vagy nekem az oázis. Húsz éve mondom…. Aljósa moziba megy, Aljósa atyja azelőtt kocsegár, kazánfűtő volt. Radványi Ervin humoreszkjét zseniálisan adja elő Horváth Tivadar – rádiókabaré. Andaxin 1, Andaxin 2… Birgmingham felügyelő… Kabaré monológ, andaxin, kávé, horváth tivadar, radványi ervin, te vagy nekem az oázis, kávé 1, rádiókabaré, aljósa kocsegár

Fatüzelésű Lada

Fagáz meghajtású autó

fagáz meghajtasú autó

Fagáz generátor az autóban

Fő a leleményesség…  Kreatív ukrán autósok a magas üzemanyagárak szorításában újrafelfedezték a fatüzelésű automobilt.

A fagáz meghajtású autó előnyeit hosszan ecsetelik az alábbi videófelvételen (ezek egyike a csekély károsanyag-kibocsájtás, ami kedvező fogadtatásra talál a zöldmozgalom hívei részéről), és igaz, ami igaz, a járgány füstöt nem ereget.

A technológia alapját az képezi, hogy a fa nagy része éghető gázokká alakító, ennek a gáznak az elégetésével pedig hőenergia nyerhető. Illetve a képződő hő elektromos vagy mechanikai energiává alakítható. Az éghető gázok előállítása fából, illetve szénből már a 18. század végén megkezdődött. Ilyen mesterséges gázt használtak például az utcai közvilágításra. Amikor még a lámpagyújtogató útvonala nyomán borultak fénybe az esti utcák; lásd: gázláng.

Később, 1859-et követően, a Pennsylvániai olajmezők felfedezésével a világ gyorsan átváltott az olcsóbb és magasabb energiatartalmú olajszármazékokra.

Alacsonyabb környezetszennyezés

Kétségtelenül a fa és a fagáz is fosszilis tüzelőanyag, de kevésbé környezetszennyező, mint a benzin vagy dízelolaj. Zöldenergiának mégsem tekinthető.

Forrásaink szerint az első fagázzal működő autót 1901-ben Thomas Hugh Parker tervezte, és építette meg, de széles körben csak a II. világháború idején terjedt el. Főként a civil lakosság körében. Ennek oka az volt – olvassuk egy népszerűsítő szakmunkában -, hogy a háború alatt a szövetségesek és a Szovjetunió nem szállított olajat a németek által megszállt európai országokba. Így aztán a helyi kevés termelést pedig a Wermacht használta föl. A megszállt Dániában a civil járművek (személyautók, traktorok, kompok, mezőgazdasági gépek) 95%-a használt fagáz generátorokat, és a világon ekkoriban milliónál is több ilyen generátor működött.

Fagáz generátor házilag

Ukrán autósok újra felfedezték a fatüzelésű automobilt. Fagáz generátor építése házilag – a fagáz meghajtású autó előnyei. Gáz meghajtású autó kevésbé szennyezi a levegőt, fagáz meghajtású autó előnyei a benzinárak viszonylatában. Generált gázmeghajtás, takarékos fatüzelés, házilag átépített gázüzemű gépkocsi. Milyen elv alapján nyugszik a fagáz generátor működése, építése. Mechanikus rendszert hajtó gázgenerátor készítés házilag.

Egy bérautó Ungváron

Előzmények: Az első budapesti autókölcsönző ||  Egy bérautó balesete << olvassa el ezeket a cikkeket is, hogy kellőképpen tájékozott legyen egy különlegesen fordulatos történet előzményeit illetően. Ugyanis mielőtt a jeles avantgárd költőhöz került volna a T-modell, kalandos múltja volt neki.

Tsúszó Sándor Fordja a Kárpátokban

Az első világháborút követően az autókölcsönzés tradícióiban úttörő szerepet játszó budapesti bérautók sokáig valamelyik állami garázsban a rozsdától mardosottan vártak szebb jövőre, majd 1924-ben váratlanul nem a karosszéria lakatosok, hanem árverő alkuszok kalapácsa alá bocsájtotta őket az üres államkassza zsebében hasztalan kotorászó magyar állam. Az addigra teljeskörűen működésképtelenné vált T-modellt potom áron Blau Ignác ungvári szatócs vásárolta meg, aki véletlenül tévedt a helyszínre (eredetileg posztóbálákat akart vásárolni üzlete számára). Vasúton vitette a még mindig mutatós Fordot Ungvárra, ahol egy Miron nevű ruszin gépkocsiszerelő újra üzemképessé tette (néhány alkatrészt maga esztergályozott, néhányat más kocsikról szedett le, de volt olyan is, amit a detroiti gyárból kellett meghozatnia). A Fordot csodálók napokig tömött sorokba verődve csüggtek tekintetükkel a Korzó utca 10-es szám alatti szatócsbolt vitrinje előtt parkírozó automobil fényezett idomjain.

És bár rendkívül büszke volt a szerzeményére, az alacsony növése miatt a volán mögül alig kilátszó Blau Ignác nem sokáig parádézhatott Ungvár utcáin a T-modellel – a csak jellemében derék egészen kis kereskedő hamarosan elhunyt (a sors tragédiája, hogy éppen egy posztóbála nyomta agyon). A kocsit Borbála nevű leánya örökölte meg, akit – ez irodalomtörténeti tény – 1929-ben a Párizsból akkor érkező Tsúszó Sándor vett nőül. Bár a Fordot hozománynak tekinthette és szabadon használhatta, ő ragaszkodott hozzá, hogy kivásárolja a családi örökségből és saját tulajdonába vegye. Valószínűleg sejtette, hogy kárpátaljai házassága nem lesz hosszú életű. Még abban az évben elváltak és Tsúszó Sándor a néhai bérautóval egyenesen Pozsonyba hajtott a magyar avantgárd oroszlánkörmeit ekkor bontogató barátaihoz.

De előtte még sokat kocsikázott kollégáival a Kárpátok kies tájain.

autokolcsonzo-tsuszo

Tsúszó Sándor és barátai útban Verecke felé egy kárpáti lucernás réten köröznek a T-modellel

A fenti képen például valószínűleg a magyar honfoglalásban címszerepet játszó Vereckei szoros felé vezető korszerű autópályáról és az akadémikus művészetszemlélet kövezett útjáról letérve kanyarognak egy lucernás rét közepén – ráadásul a történelmi kerülőre feljogosító matrica nélkül.

Bár a pilóta személye bizonyos, a személykocsi utasait teljes bizonyossággal a kép alapján nem lehet azonosítani. Kétségtelen, hogy a volánnál maga Tsúszó Sándor peckeskedik fehér ingében, jobbján a legtöbben a tanárkodása legendás színhelyére vissza-visszalátogató Szabó Dezsőt vélik felismerni. Tsúszó mögött sokak egybehangzó koronatanúsága szerint a Párizsból ugyanebben az időben hazatért Erdélyi Béla festőművész és iskolaalapító nevetgél (a két művész ekkor szoros barátságban ült egymással és mindketten Drávai Gizella beregszászi irodalmi szalonjának voltak bohém törzstagjai). A negyedik személy sajnos azonosíthatatlan, bár akadnak, akik dr. Kállay Ágost fizikatanárra és amatőr régészre tippelnek (ő az, aki az ungvári várhegy alatti saját kertjében vélte megtalálni Árpád vezér sírhelyét).

Tsúszó pozsonyi évei alatt sokat használta a hajdani autókölcsönző megbecsült T-modelljét, de amikor újabb Európa-körüli útra készült, már nem találta eléggé üzembiztosnak a hosszú túrára a szebb napokat látott bérautót. Stílusérzéke arra sarkallta, hogy újra azzá tegye a gépjárművet, ami eredetileg volt: beadta egy pozsonyi autókölcsönzőbe, ahol a legkedveltebb bárautóvá vált és egészen a német megszállásig szolgálta az utazók igényeit és az autóbérlés népszerűsítését.

A bevonuló német csapatok egyik tisztje azonban szemet vetett a még mindig gyönyörű személygépkocsira, mint hadi zsákmányt konfiskálta, és azonnal haza is küldette a fiának Berlinbe. Az elkényeztetett náci ficsúr azonban nem örült az ajándéknak – amerikai kocsi? egy ellenséges konstrukció? egy kémautó? – hamar túladott rajta.

Henry Ford hányattatott sorsú személyes ajándékának a története innen ismeretlen egészen addig, míg 2013-ban a detroiti autómúzeum elfekvő készletében megtalálták. Vélhetően a kocsi a Berlinbe bevonuló amerikai csapatok valamelyik tagjához kerülhetett, aki – leginkább érzelmi okokból – szépen és haladéktalanul visszahajókáztatta az USÁ-ba a sokat látott automobilt.

Ám a legendás csúcsmodell eddigre már igencsak megtépázódott, tulajdonosa nem vette a hasznát, hát egy merész gondolattal elküldette a Ford-gyárba, mint akkor már technikatörténeti kuriózumot. Talán titkon arra számított, ezért esetleg jutányosan hozzájuttatják egy új gépkocsihoz a legfrissebb modellek közül. De nem.

A gyárban az autómatuzsálemmel nem igazán tudtak mit kezdeni, beraktározták az elfekvő ócskaságok közé. Ezt az állományt aztán megörökölte az Amerikai Állami Autómúzeum, de az átvételkor csak futólag nézték át a gyári készletet, és csupán a működőképes vagy igazán ritka kocsikat emelték a kiállítási tárgyak sorába – az 1913-as T-modell egyik kritériumnak sem felet meg.

Egészen újbóli felfedezéséig ezért a teljes ismeretlenségben rozsdásodott a hányattatott sorsú Ford, az első budapesti autókölcsönző hajdani díszpéldánya, a történelmi idők és avantgárd utazások nagy tanúja.

SMS-ek a Salgó-polcon

salgo-polc-konyvtarak

SMS iratgyűjtemények Salgópolcokon

Kállay Labord, a szakmai körökben ismert fantaszta már hosszú ideje SMS-eket gyűjt. 19 esztendeje kerítette hatalmába a különös szenvedély, akkor történt, hogy élete első mobiltelefonjáról rövid, ám szenvedélyes szöveges üzenetet küldött szíve akkori szerelmének, amelyre rögvest válasz is érkezett. Az ifjú Labord (nota bene: akkor még Laborc volt a keresztneve) arra gondolt, mi nagy kár lenne, ha ez a két üzenet egyszer elveszne telefonjáról. 486-os számítógépébe pötyögte hát mindkettőt és  ki is nyomtatta mátrixos printerén őket. Megcímzett egy iratfűzőt: SMS ÜZENETEK VÁLTÁSA ZSUZSIKÁMMAL, s attól kezdve itt szaporodtak a lapok.

Ahogy ismerősei szaporodtak a címjegyzékben, úgy lett mappából is egyre több:  vétek lenne a másokkal váltott üzeneteket is veszni hagyni. …Midőn pedig ismerősei értesültek furcsa szenvedélyéről, gyűjteni kezdték számára az érdekesebb üzeneteket. Ő pedig egy idő után automatizálta a munkamenetet: egyenesen PC-jére töltődtek le az esemesek és a lézernyomtató már ki is köpte, ha egy A4-es megtelt.

Tizenkilenc év alatt a gyűjtemény tömeges méreteket öltött. Tárolásukra Labord külön helyiséget bérel, ahová  a csavaros észjárású Salgó Oszkár által kikísérletezett Dexion típusú polcrendszert épített hatalmas kollekciója számára. > az optimalizált cikk folytatódik