Akkumulátor töltő házilag

12V akkutöltő építése – autó akkumulátor töltő kapcsolási rajza – egyenirányító

Mint tudjuk, az emberi leleményesség végtelen, ha buherálásról van szó. Ha kell, építünk fatüzelésű gázgenerátoros autót akár, de persze egy vízmelegítőt szabályozó termosztát vagy világítást kikapcsoló időrelé összedobása sem képez megoldhatatlan feladatot annak, aki az iskolában be-betévedt a politechnika órára, van otthon egy ládányi kütyüalkatrésze és az ingerenciái között némi bütykölhetnék. A buhera mátrix egyik szép példája a házilag épített akkumulátor töltő.

Akkutöltő építés házilag

A kapcsolási rajzból látszik,  hogy ez a lehető legegyszerűbb, mondhatni minimalista konfiguráció, amely mentes minden finomítástól. Arra azonban tökéletesen megfelel, hogy jobb híján kisegítsen bennünket akkor, amikor nincs jobb mód egy leült akkumulátor feltöltésére. Nincsen hozzá gyári töltőnk (kölcsönkérte a barátunk és elfelejtette visszahozni), vasárnap lévén nem tudunk üzletbe vagy szervizbe menni sem.

Eegy ilyen a szerkentyű azonban percek alatt összedobható, ha akad hozzá megfelelő alkatrész – akár más készülékből gyorsan kiszerelhető. Mert nem kell ahhoz megszállott ezermesternek vagy lomgyűjtőnek lenni, hogy egy megfelelő trafó és két alkalmas dióda, néhány kapcsoló és csatlakozó akadjon a kamrában, garázsban, láda fiában.

Transzformátort, ha nem találunk a célnak megfelelőt, akár magunk is tekercselhetün, ha van az alább megadott paraméterek szerinti elegendő huzalunk és vasmagként alkalmazható lágyvas-darabunk. Pikk-pakk elkészülhet az AC DC töltőadapter.

Az alábbi séma alapján jól elkészített akku töltő – kapcsolási rajzát lásd alább – azért mégsem teljesen komfort nélküli buherálmány, megengedi például használójának azt a luxust, hogy minden átkapcsolás nélkül végezze akár 6 voltos, akár 12 voltos akkumulátorok töltését, mivel a feltöltési feszültség automatikusan áll be, természetesen a 6 voltos akkunál a töltőáram erőssége nagyobb lesz (majdnem kétszeres), mint a 12 voltos esetében.

Akkumulátor töltő kapcsolási rajz

> az optimalizált cikk folytatódik

Fatüzelésű Lada

Fagáz meghajtású autó

fagáz meghajtasú autó

Fagáz generátor az autóban

Fő a leleményesség…  Kreatív ukrán autósok a magas üzemanyagárak szorításában újrafelfedezték a fatüzelésű automobilt.

A fagáz meghajtású autó előnyeit hosszan ecsetelik az alábbi videófelvételen (ezek egyike a csekély károsanyag-kibocsájtás, ami kedvező fogadtatásra talál a zöldmozgalom hívei részéről), és igaz, ami igaz, a járgány füstöt nem ereget.

A technológia alapját az képezi, hogy a fa nagy része éghető gázokká alakító, ennek a gáznak az elégetésével pedig hőenergia nyerhető. Illetve a képződő hő elektromos vagy mechanikai energiává alakítható. Az éghető gázok előállítása fából, illetve szénből már a 18. század végén megkezdődött. Ilyen mesterséges gázt használtak például az utcai közvilágításra. Amikor még a lámpagyújtogató útvonala nyomán borultak fénybe az esti utcák; lásd: gázláng.

Később, 1859-et követően, a Pennsylvániai olajmezők felfedezésével a világ gyorsan átváltott az olcsóbb és magasabb energiatartalmú olajszármazékokra.

Alacsonyabb környezetszennyezés

Kétségtelenül a fa és a fagáz is fosszilis tüzelőanyag, de kevésbé környezetszennyező, mint a benzin vagy dízelolaj. Zöldenergiának mégsem tekinthető.

Forrásaink szerint az első fagázzal működő autót 1901-ben Thomas Hugh Parker tervezte, és építette meg, de széles körben csak a II. világháború idején terjedt el. Főként a civil lakosság körében. Ennek oka az volt – olvassuk egy népszerűsítő szakmunkában -, hogy a háború alatt a szövetségesek és a Szovjetunió nem szállított olajat a németek által megszállt európai országokba. Így aztán a helyi kevés termelést pedig a Wermacht használta föl. A megszállt Dániában a civil járművek (személyautók, traktorok, kompok, mezőgazdasági gépek) 95%-a használt fagáz generátorokat, és a világon ekkoriban milliónál is több ilyen generátor működött.

Fagáz generátor házilag

Ukrán autósok újra felfedezték a fatüzelésű automobilt. Fagáz generátor építése házilag – a fagáz meghajtású autó előnyei. Gáz meghajtású autó kevésbé szennyezi a levegőt, fagáz meghajtású autó előnyei a benzinárak viszonylatában. Generált gázmeghajtás, takarékos fatüzelés, házilag átépített gázüzemű gépkocsi. Milyen elv alapján nyugszik a fagáz generátor működése, építése. Mechanikus rendszert hajtó gázgenerátor készítés házilag.